Lana Mesmar Žegarac

Lana Mesmar Žegarac

engleski i njemački jezik

Lana Mesmar Žegarac

Obrazovanje u inozemstvu – neprocjenjivo!

https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/10/22/does-studying-abroad-make-you-smarter/ Studirati vani ili ostati kod kuće – dilema je s kojom se suočava sve veći broj perspektivnih studenata i srednjoškolaca. U svojoj biti to je pitanje pitanje sigurnosti: i za učenike koji odlaze na studij u Hrvatskoj daleko od kuće, primjerice iz Čakovca u Rijeku ili Zadar, ta je ideja manje zastrašujuća od odlaska […]

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Kako uspješnije riješiti zadatke čitanja i slušanja na maturi?

Osim pisanja eseja, te nekih tehnika koje možete koristiti kako biste uštedjeli vrijeme te istovremeno bili sigurni da ste potpuno ispunili zadatak, postoje jednostavni načini kako što uspješnije riješiti zadatke čitanja i slušanja. Krenimo sa zadacima slušanja. Radi se o zadacima s ponuđenim rješenjima od kojih vi morate odabrati najtočnije. Kod više razine, ispitivači će […]

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Jeste li više formalni ili neformalni tip u komunikaciji?

Engleski jezik zaista je sveprisutan: susrećemo ga slušamo li radio, gledamo film ili seriju, slušamo li glazbu, ili surfamo internetom. Uz ovu razinu izloženosti različitim oblicima korištenja jezika, ponekad ni sami nismo svjesni jesu li fraze koje koristimo prikladne za određene situacije. Zapravo je riječ o razlici između formalnog i neformalnog jezika, koja je prilično […]

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Koje su tajne uspješne prezentacije na stranom ili hrvatskom jeziku saznajte ovdje!

Bili mi učenici, studenti ili odrasli, prezentacije su dio naše svakodnevice. Ipak nismo svi upoznati s tajnama koje dobro zna svaka osoba koja često (i dobro) drži prezentacije. Pa koje su to tajne?

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Recept za uspješan esej na državnoj maturi!

Pisanje eseja na višoj razini državne mature iz engleskog jezika jedan je od zahtjevnijih zadataka tog ispita. Podrazumijeva se da će tekst biti prilično gramatički i pravopisno točan, a očekuje se i viša razina korištenja pisanog jezika.

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Kako ‘uspješno’ preživjeti maturu?

Polaganje ispita državne mature događaj je visoke razine stresa. Ne samo da predstavlja ‘biti-ili-ne biti’ situaciju za mnoge učenike, već je i veoma zahtjevan ispit kojem se treba posvetiti s velikom dozom ozbiljnosti. U našoj školi svake godine imamo prilike vidjeti mnoge učenike koji s nelagodom iščekuju taj ispit, posebice ispit više razine engleskog jezika. […]

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Idiomi na engleskom i njemačkom jeziku koje morate „isprobati“!

Jezik koji zvuči prirodno u govoru i pismu nezamisliv je bez idioma – slikovitih izraza koji predstavljaju zabavnu stranu učenja jezika. Ovdje možete pronaći neke od najčešće korištenih idiomatskih izraza iz engleskog i njemačkog jezika. Koji od njih Vas podsjećaju na naš jezik? Koristite li koji od njih već kad govorite ili pišete na stranom […]

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Pobijedite strah pred telefoniranjem na stranom jeziku!

Telefonski razgovori na stranom jeziku u mnogim su poduzećima dio svakodnevnog poslovnog života. Iako je govor najčešće težak dio učenja jezika, postoji mnogo fraza koje se često koriste kod telefonskih razgovora koje možemo korisiti u većini situacija. Za Vas smo izdvojili nekoliko važnijih izraza:

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Hvata vas panika od pomisli na poslovnu komunikaciju na engleskom jeziku?!?!

Donosimo vam ključne „SOS fraze“ koje će vam biti od pomoći! U svojem se poslovnom životu često nađemo u situaciji kad trebamo koristiti strani jezik. Kako je svijet postao ‘globalno selo’, interakcija međunarodnih tvtrki postala je svakodnevicom, a jezik sredstvom i posrednikom u najvažnijim poslovnim aktivnostima. Poslovni je jezik drugačiji od općeg: formalniji je, definiraniji […]

Nastavi čitati
Lana Mesmar Žegarac

Što je Božić bez smijeha? Nasmijte se na englesko/njemački način!

Kako se približilo vrijeme Božića, počela je i kratka pauza od učenja za naše polaznike. U tom duhu i tema nam je ovaj put manje ‘korisna’, a više zabavna. Iako su sve grupe i svi polaznici imali ‘božićnu nastavu’ u našoj školi, evo kako Božić/Christmas/Weihnachten može biti možda još malo veseliji: uz idiome i šale! […]

Nastavi čitati